• img-book

    Prof. Dr. Yaman Örs

ISBN: 978-605-4334-20-9
Kategoriler: ,

Atatürk, Felsefe ve Yaşam

Yazar: Prof. Dr. Yaman Örs

Atatürk, Felsefe ve Yaşam başlıklı kitap; özenli, dikkatli bir çabanın ürünü. Yaman Örs yılların deneyimi ve birikimiyle, felsefi usavurmanın keskinliği ve inceliğiyle; genç bir yazar olarak Burcu Baytemir de hukuk bilgisiyle güçlendirilmiş tarihsel yaklaşımıyla Mustafa Kemal Atatürk’ün düşünme dünyasına ve eylem dünyasına yöneliyorlar. Yazarlar; Atatürk’ün “insan-dünya-bilgi” ilişkisini hangi kavramlarla kurduğunu belgelere, bizzat Atatürk’ün tanıklığına dayalı […]

35,00 

Prof. Dr. Yaman Örs Diğer Kitapları
Genel Bakış

Atatürk, Felsefe ve Yaşam başlıklı kitap; özenli, dikkatli bir çabanın ürünü. Yaman Örs yılların deneyimi ve birikimiyle, felsefi usavurmanın keskinliği ve inceliğiyle; genç bir yazar olarak Burcu Baytemir de hukuk bilgisiyle güçlendirilmiş tarihsel yaklaşımıyla Mustafa Kemal Atatürk’ün düşünme dünyasına ve eylem dünyasına yöneliyorlar. Yazarlar; Atatürk’ün “insan-dünya-bilgi” ilişkisini hangi kavramlarla kurduğunu belgelere, bizzat Atatürk’ün tanıklığına dayalı olarak anlamaya çalışıyorlar; insana: çocuğa, gence, kadına, yaşlıya, insanın neredeyse tüm hallerine; insan dünyasının temel ögelerine: laikliğe, insan haklarına, cumhuriyete, demokrasiye; bilgiye: bilime, pozitivizme, Aydınlanmaya, eleştirel düşünme olarak felsefeye ve düşünen-eyleyen Atatürk’e onun kendi söylemiyle/Söyleviyle, güçlü tanıklıklarla ulaşıyorlar.

“Atatürk, çocukluk ve ilk gençlik yıllarından itibaren bilinçli bir okuma etkinliğine girmiştir.” Yine yazarların ifadesi ve Afet İnan’ın tanıklığıyla, “Zevk için okumuş, bilgi edinmek için okumuş ve yazılarına kaynak olması için okumuştur.” Elinizdeki kitabı okuyarak, siz de Atatürk’ün okuma serüvenini izleyebilir; onun, salt insanı ölçü alan yanını ayrıntılarıyla görebilirsiniz.

Prof. Dr. Betül Çotuksöken

Maltepe Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi

Ayrıntılar

ISBN: 978-605-4334-20-9
Yayınevi: Efil Yayınevi
Yayım Tarihi: 2010
Sayfa Sayısı: 280

Yazar Bilgileri
avatar-author
1936

1936’da Ankara’da doğdu. Ankara Tıp Fakültesi’ni 1960 yılında bitiren Örs’ün bu fakülteden aldığı patoloji ve tıp tarihi - deontoloji uzmanlıkları; ODTÜ’de gerçekleştirdiği felsefe doktorası vardır. Başlıca ilgi alanlarını, tıp ve biyolojinin, bilim, tarih, etik ve felsefenin yöntembilgisi (metodolojisi), evrim kavramı, biyoetik ve biyopolitika, dil sorunları, laiklik ve çağdaşlaşma konuları oluşturmaktadır. Son yıllarda özellikle psikiyatri ve felsefe ortak alanı ile felsefenin psikolojisine, etiğin kuramsal yönlerine ve bilim felsefesine yönelmiş; bu arada, çoğu Ankara’da bulunan değişik konumlardaki akademisyenlerle birlikte Bilim ve Bilimsel Felsefe Çevresi’ni kurmuştur. Yurtdışında değişik amaçlarla, özellikle Avrupa ülkelerinde bulunmuştur. 2003 yılının başlarında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Deontoloji Anabilim Dalı’ndan yaş sınırından dolayı emekli olan Örs, o zamandan bu yana Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde dersler vermekte ve bu üniversitedeki değişik etkinliklere katkıda bulunmaktadır.

“Atatürk, Felsefe ve Yaşam”

Henüz bir yorum yapılmamış.